A A A

IV Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ  – już 13 i 14 sierpnia.  Zobacz program.

 
13.08 Sobota – Wokół Złotego Pociągu
 
10.00 – Michał Banaś – „Od złotego pociągu do żelaznego nieba”
Michał Banaś, geolog, jako pierwszy wykazał, że w obrębie słynnego 65 km, czyli w miejscu, gdzie miał się znajdować Złoty Pociąg, występują anomalie termiczne. Podczas festiwalu wykaże, że prace odkrywców czy eksploratorów nie muszą być w opozycji do profesjonalnych naukowców. „Chciałbym udowodnić, że tak nie jest, a ogrom prac wykonanych przez miłośników historii może być cennym materiałem dla geofizyków, geologów czy tektoników. Na Dolnym Śląsku istnieją obszary, gdzie występuje coś wielokrotnie cenniejszego niż nazistowskie złoto (niektóre dobrze znane, niektóre potencjalne)” – mówi prelegent. Czekamy na ujawnienie tajemnicy.
 
11.00 – Piotr Lewandowski – „Dwaj panowie „X”, kpt. Wojska Polskiego Włodzimierz Furyk i por. Urzędu Bezpieczeństwa Jan Radek – czy są znalazcami dokumentacji Gór Sowich?”
Czy jesteśmy już blisko rozwiązania jednej z największych tajemnic podziemnych obiektów wznoszonych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich? Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z dokumentacją tego wielkiego przedsięwzięcia budowlanego? Gdzie są plany Riese, kto je może dziś mieć, czy w ogóle przetrwały? Piotr Lewandowski poszedł tropem dwóch ludzi związanych z Górami Sowimi.
 
12.00 – Grzegorz Borenstein – „Wyrastałem w cieniu Riese – historia pasji i odkrywania największych sekretów Gór Sowich”
Wieloletni eksplorator, przewodnik i badacz przedstawia żywą historię Gór Sowich przez pryzmat zeznań i opowiadań świadków. Będzie sporo poszukiwawczych i opowieści oraz relacje ostatnich badań w kompleksie Sobonia. Wyniki badań wydają się bardzo obiecujące, ale o tym, czy szykuje się kolejna sensacja jedynie podczas tego wykładu.
 
13.00 – Czy Złoty Pociąg istnieje? – dyskusja z zaproszonymi gośćmi.
Tajemne życie pałacu
 
15.00 – Joanna Drosik, Marian Muławski „Rycerze, Lordowie, Masoni. Tajemnice szlacheckiego koła fortuny”
Jak zostać szlachcicem? To dość skomplikowane. Nasi wykładowcy zaprezentują życiorysy i złożone losy bohaterów, wielkie fortuny i bankructwa, zagadkowe fakty a także wyjaśnią, co dawne nadania szlacheckie mają wspólnego ze słynnym „Ojcem chrzestnym”. Nie obędzie się też bez tajemnic. Niejaki Martin Missir otrzymał przywilej herbowy Heroldii Anglii ale nie odnaleziono dowodów jakiegokolwiek jego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii. Operował ogromnymi środkami finansowymi, których pochodzenie do dzisiaj pozostaje owiane tajemnicą. Istnieje podejrzenie, że… no dobrze, o Jamesie Bondzie będziemy opowiadać także.
 
16.00 – Joanna Lamparska „Gdzie są skarby z tamtych lat, czyli losy dolnośląskich pałaców z pierwszej ręki”.
Takiego spotkania jeszcze nie było! Joanna Lamparska zaprosiła trzy bardzo niezwykłe kobiety. Jedna, urodziła się w pałacu i w 1945 roku miała szansę obejrzeć, wywożoną potajemnie z Polski „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci. Druga urodziła się koło pałacu i służyła w nim, jako dziewczynka. Pod koniec wojny hrabina kazała jej strzec piwnicy z największym rodzinnym skarbem. Trzecia, autochtonka, w 1945 roku zamieszkała w ogromnej, poniemieckiej już rezydencji i niemalże samotnie spędziła w niej powojenne lata. To niepowtarzalna okazja poznania życia i sekretów dolnośląskich rezydencji oraz szansa na zapytanie, jak to z tymi skarbami bywało.
 
17.00 – Krzysztof Urbański „Zamek Książ odkryty na nowo”.
Prezes Zamku Książ uchyli rąbka tajemnicy odnalezienia potężnego zbioru, nieznanych dotąd, fotografii zamku. Ich autorem był przedwojenny zamkowy… kucharz.
 
17.15 Bogdan Rosicki – „Podziemia Zamku Książ”
Wieloletni badacz i przewodnik opowiada o tym, co działo się z podziemiami Książa po 8 maja 1945 roku. Kto był w nich pierwszy po wojnie, kto likwidował plac budowy po Organizacji Todt, kto w końcu – jako pierwszy – postanowił zaadaptować mroczne tunele. Mamy nadzieję, że nasz prelegent uchyli rąbka tajemnicy związanego z częścią, wciąż nieznanych pomieszczeń pod zamkiem.
 
18.00 – Sławomir Osiecki – ”Krwawe Walentynki, czyli zbrodnia jakiej Dolny Śląsk nie widział”
Sławomir Osiecki, właściciel Zamku Książęcego we Wleniu opowie o jednej z jego największych tajemnic – zbrodni, która w 1921 roku wstrząsnęła Dolnym Śląskiem. 14 lutego w zamku została zamordowana Dorothea, szesnastoletnia właścicielka majątku, dziedziczka fortuny i sierota. Do zdarzenia doszło w tajemniczych okolicznościach, a fakty związane z całą sprawą miały wyjątkowo obrzydliwy charakter. Jak doszło do tej tragedii? Kim naprawdę był Peter Grupen, ojczym kuzynki Dorothei, hipnotyzer i chory wenerycznie zboczeniec? Tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach.
 
14.08 Niedziela – Poszukiwacze i poszukiwania
10.00 – Igor Murawski – „Poszukiwania skarbów i „detektoryzm” w Europie. Prawo i rzeczywistość.”
Twórca i prezes największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju – „Klub PHEC Thesaurus” od lat prowadzi projekty poszukiwawcze w Wielkiej Brytanii. Ma na koncie poszukiwania zaginionego pola bitwy Rzymian z Celtami, ładunku złota na zatopionym wraku w Walii oraz śladów po polskich żołnierzach stacjonujących na Wyspach w czasie II wojny światowej. W kwietniu 2016 był współzałożycielem i został wybrany na pierwszego przewodniczącego Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu – ECMD. Przybliży nam eksploracyjny świat poza granicami Polski.
 
11.00 – Krzysztof Szwagrzyk – „Przywracanie pamięci – tropem mogił Żołnierzy Wyklętych”.
W nocy z 25 na 26 września 1946 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zwabili podstępem ok. 140 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez „Bartka” – Henryka Antoniego Flame ze Śląska Cieszyńskiego. Rozbrojono ich i zamknięto w stodole, którą obrzucono w nocy granatami, podpalono i wysadzono w powietrze. O trudnej pracy nad rozwikłaniem tej tragicznej historii a także o innych, prowadzonych w ostatnim czasie, pracach Instytutu Pamięci Narodowej opowie pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.
 
12.00 – Krzysztof Krzyżanowski – „ Tajemnica Szczeliny Jeleniogórskiej”
Na początku lat dziewięćdziesiątych eksploratorów obiegła elektryzująca wiadomość: gdzieś w Sudetach, pod koniec II wojny światowej, Niemcy ukryli ogromny skarb: złoto, obrazy, kosztowności oraz jajka Fabergé – cud techniki jubilerskiej z carskiej Rosji wart miliony dolarów. W czasach nam współczesnych natrafiono ktoś trafił na ten schowek i nadał mu nazwę „Szczelina Jeleniogórska”. Rozpoczęła się, nie mająca precedensu, rozgrywka między znalazcami, pośrednikami, polskim rządem oraz służbami specjalnymi, ciąg nieprawdopodobnych wydarzeń, które stały się później lokalną legendą. Nasz wykładowca rozprawił się z tą sprawą i …
 
13.00 – Jerzy Janczukowicz – „Tajemnice Wilhelma Gustloffa”
Człowiek – legenda, był pierwszym polskim płetwonurkiem, który dotarł do wraku Wilhelma Gustloffa. Odkrywa zatopione samoloty, podwodne skarby nie mają dla niego tajemnic. Trudno powiedzieć, czy Jerzemu Janczukowiczowi starczy na to jednej godziny. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy również wystawa dotycząca eksploracji słynnego liniowca s/s „Wilhelm Gustloff, który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku.
Skarbowe Polaków Rozmowy
 
15.00 – Tomasz Bonek „Set Maat, czyli tajemnice i skarby Egiptu, Jordanii oraz Izraela. Promocja najnowszej książki Tomasza Bonka, nasza wyprawa do starożytności.
Egiptolodzy twierdzą, że odkryli zaledwie 30 proc. skarbów i zabytków, które leżą pod piaskami pustyni po obu stronach Nilu. Skoro w samym grobowcu Tutenchamona znaleziono ponad 3 tys. przedmiotów, to aż trudno sobie wyobrazić, ile jeszcze czeka na odkrywców. O tajemniczych korytarzach pod świątyniami i piramidami, żarówkach faraonów, łodzi podwodnej sprzed 3 tys. lat, a także o świętym Graalu i miejscu, w którym ma się rozpocząć sąd ostateczny opowie Tomasz Bonek, dziennikarz i podróżnik. Po spotkaniu czas na autografy na najnowszej książce naszego gościa.
 
16.00 – Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz – „Świdnica w okresie przełomu. Prezydent odnaleziony po 70 latach.”
Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz opowiedzą o tym, jak przy okazji pracy nad książką o 1945 roku i realizacją Ministerialnego Projektu o Świdnickim Teatrze, który powstał w 1945 roku, zaraz po wyzwoleniu, trafili na ślady zapomnianego wiceprezydenta Świdnicy – Władysława Sokalskiego. Nie zachowały się żadne dokumenty na jego temat. Okazało się, że pan Sokalski żyje w Szczecinie i ma 93 lata. Ze Świdnicy wyjechał, bo musiał. Został tutaj aresztowany i sądzony za udział w tzw. powstaniu czortkowskim. Po tym fakcie opuścił miasto i nigdy już do niego nie wrócił. Udało się z nim nawiązać znajomość i zebrać informacje, które rzucają całkiem nowe światło na historię Świdnicy w 1945 roku. Szykuje się wiele sensacyjnych informacji.
 
17.00 – NIESPODZIANKA! Spotkanie z polskimi Templariuszami.
 
17.15 – Krzysztof Kaszub – „O templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi”
Krzysztof Kaszub, radny miasta Strzegomia, który od wielu lat bada tajemnice swojego miasta opowie o templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi. Uchyli również rąbka tajemnicy odnalezionych ostatnio dokumentów.
 
18.00 – Janusz Witek, Szymon Wasylów „Mury mówią”.
Spotkanie z eksploratorami i autorami filmu „Mury Mówią”. Dokument ten przybliża historię tajemniczego miejsca leżącego na wzgórzu w Sieniawce, które pamięta zarówno przedwojenne koszary wojskowe, fabrykę silników odrzutowych, podobóz Gross Rosen jak i tajemnicze podziemia, które czynią to miejsce wyjątkowo ciekawym. Czy w Sieniawce faktycznie znajdują się podziemia? Ilu ludzi straciło życie w obozie Kleinschönau? Po spotkaniu projekcja filmu.
 
Wystawy
Janusz Chmielniak – „Wystawa Kolejowych Lamp Naftowych – historia naftowego światła. Pociągi, tory i semafory”
Janusz Chmielniak – kolekcjoner zbierający od dziesięcioleci zabytkowe lampy naftowe zaprezentuje część swojej, jednej z największych w Polsce, kolekcji. Tym razem na wystawie w czasie Festiwalu Tajemnic znajdą się lampy używane w kolejnictwie.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Kolejowe klimaty uzupełni ekspozycja związanych z kolejnictwem eksponatów ze zbiorów Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w jaworzynie Śląskiej.
Tadeusz Słowikowski – „Legenda Złotego pociągu – Spotkanie z Tadeuszem Słowikowskim i jego makietą.”
Jerzy Janczukowicz – tajemnice linowca s/s Wilhelm Gustloff
Kolejną atrakcją Festiwalu będzie wystawa związana z eksploracją wraku słynnego linowca „Wilhelma Gustloffa, który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku. Autorem wystawy będzie jeden z pierwszych Polaków, który dokonał eksploracji wraku, twórca pierwszego klubu płetwonurkowego w Polsce, Jerzy Janczukowicz. Oprócz imponującej kolekcji artefaktów związanych z podmorską eksploracją na wystawie pokazane zostaną unikatowe zdjęcia z pomorskich wypraw do linowca s/s Wilhelm Gustloff oraz innych wraków spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego.
Pokazy filmów
„s/s Wilhelm Gustloff”
W czasie festiwalu pokazana zostanie reżyserska wersja filmu Iwony Bartólewskiej pt. „s/s Wilhelm Gustloff”
źródło: festiwaltajemnic.pl
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Twoje imię:
Komentarz:
Przepisz kod z obrazka:

Mateusz MykytyszynAbsolwent III liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wałbrzychu oraz Kolegium Nauczycielskiego w Wałbrzychu. Studiował także na Uniwersytecie Opolskim oraz Uniwersytecie Karola w Pradze. Od 1999 roku związany z wałbrzyskimi mediami. Przez wiele lat redaktor i wydawca „Nowych Wiadomości Wałbrzyskich” oraz „Tygodnika Wałbrzyskiego”. Publikował także w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. W pracy dziennikarskiej szczególnie interesowały go zagadnienia lokalnej historii. Po czteroletniej emigracji w Stanach Zjednoczonych i powrocie do Polski, zajmował się głównie publicystyką telewizyjną oraz internetową. Wspólpracował z TV Wałbrzych, NBC i BBC. Założyciel, fundator oraz prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless zajmującej się upowszechnianiem historii Wałbrzycha i regionu. Inicjator ustanowienia roku 2013 Rokiem Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku. W 2012 roku doprowadził do zakupu przez Fundację, kolekcji unikalnych, własnoręcznych listów księżnej Daisy oraz innych dokumentów pochodzących z zamku Książ. Interesuje się literaturą, kulturą, historią, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów regionu. Włada biegle językami angielskim i czeskim. Na portalu będzie zajmował się nie tylko historią najsłynniejszej w historii mieszkanki ziemi wałbrzyskiej czyli księżnej Daisy von Pless, ale także tajemnicami związanymi z zamkiem Książ, ukrytymi skarbami dolnośląskich rodów arystokratycznych oraz tajemnicami wałbrzyskich i regionalnych zabytków. Łukasz Kazekwspółautor książek o obiekcie Riese, dziennikarz magazynu Wiedza i Życie, Inne Oblicza Historii, autor filmów Dziki Zachód, Kryptonim Olbrzym, współautor filmów Zapomnij o Kresach, Tajemnica Riese. Twórca reportaży dla TVP, TV Sudecka, TVN 24, TVN oraz magazynu Fokus Historia. Od 2004 r. przewodnik w kompleksie Włodarz, później za-ca dyrektora Pałacu w Jedlinka, przewodnik po kompleksie Osówka oraz Sztolniach Walimskich, inspektor do spraw turystyki w Gminie Walim, zarządzający Zamkiem Grodno. Ambasador Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk, organizator widowisk teatralno historycznych takich jak: -Ostania tajemnica Riese -Jedlinka -Riese pamięci Ofiar -Ludwikowice Kłodzkie Pomysłodawca i realizator projektu „Archiwum historii mówionej ziemi wałbrzyskiej. Stały współpracownik Fundacji im Jana Karskiego w Warszawie oraz Fundacji „świat, którego już nie ma” Pomysłodawca i autor trasy „Powojenny Walim” Na zdjęciach św pamięci Filipa Rozbickiego. Od 2014 roku radny w Gminie Walim i przewodniczący komisji kultury i turystyki w radzie gminy. Autor najnowszej książki Wspomnienia Wojciecha Szczeciniaka „Faszystowska mać”. Cały czas poszukuje ostatnich żyjących świadków z czasów II Wojny Światowej. Andrzej Gaikprzewodnik Turystyczny, Pilot Wycieczek, eksplorator. Od wielu lat badacz tajemnic związanych z Zamkiem Książ i kompleksem Riese. Członek wielu ekip eksploratorskich badających niedostępne kompleksy w Górach Sowich.Na co dzień przewodnik po Zamku Książ. Szef grupy przewodnickiej działającej w Zamku Książ. Twórca tras turystycznych po zamku oraz jego okolicach. Posiadający uprawnienia przewodnickie po wielu innych obiektach turystycznych. Współpracownik wielu wydawnictw i stacji telewizyjnych.Razem z Tadeuszem Słowikowskim jako pierwszy odkrył tajemnice 65 kilometra. Wielki orędownik rozwoju turystycznego Wałbrzych oraz jego okolic. Będzie opowiadał o historii Książa, losach jego mieszkańców, tajemnicach związanych z nazistowska przebudową zamku. Hannibal SmokePisarz, dziennikarz, fotoreporter, grafik (digital art) i geograf. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stefana Themersona. Autor bestsellerowego zbioru opowiadań Kompot ze świeżego nieboszczyka oraz magicznej trylogii kryminalnej osadzonej w scenerii Dolnego Śląska: Tusculum, Muzeum Prawdy i Emplarium – Książki Roku 2012 w internetowym plebiscycie KzK. Były publicysta Tygodnika Wałbrzyskiego, Expressu Wieczornego, Nowego Detektywa i Wirtualnej Polski. Ostatnio związany z Onet.pl. Regionalista zaangażowany w ratowanie dolnośląskiego pejzażu kulturowego, co dokumentuje publiczna autorska strona na facebooku: Hannibal Smoke: Emplarium i publiczny kanał filmowy na You Tube Hannibal Smoke. Damian Płońskiinformatyk, administrator Zloty-Pociag.com. Dba o sprawne działanie portalu, oraz kontakt w mediach społecznościowych. Damian BylinaGrafik komputerowy, specjalizujący się głównie w dziedzinie tworzenia grafiki 3D. Od kilku lat rozwija swoją pasję, realizując przy tym komercyjne projekty dla brandów ogólnopolskich.
Poznaj ich lepiej i czytaj najlepsze teksty w sieci:
Kontakt
Wizytówka
Pociąg ze Złotem odnaleziony - Wałbrzych - Złoty Pociąg Historia - Relacja Live - Na żywo - Najnowsze informacje Nowe fakty i zdjęcia - dobry hosting
MENU
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
[ZAMKNIJ]